Sitat fra VG:
Norske fotballskoler til stryk?
VGs kommentator Truls Dæhli tar i dag et oppgjør med fotballskolene våre. Truls mener at fotballskolene i hovedsak er oppbevaring av barn til høy pris, uten trenere med kompetanse, uten noen plan for hva som faktisk skal læres bort, og med et innhold så innholdsløst at barna for det meste overlates til seg selv.


Bakgrunnen for VG-kommentatorens utspill er at Liverpool planlegger en fotballskole i Øyer til sommeren og NFF-skepsisen til dette:

- Satt opp mot en gjennomsnittlig norsk fotballskole vil jeg anta at barna her (Liverpool-skolen) risikerer å lære mer på en time enn de ellers ville lære på ei uke.

Truls Dæhli har satt dagsorden.

Til dere som har vært på våre fotballskoler: Kom med utspill og erfaringer.

Er det største utbyttet en T-skjorte, ball, sekk og kanskje en autograf til en fotballkjendis som slenger innom?

  • 16. Fotballskoler
     

    Hei! Jeg er en ivrig fotbalgutt som trener på nadderud kunstgress hver dag gjennomsnitt 2 timer+styrketrening og jeg er på Stabæk fotballskole hvert år. Jeg er ikke helt enig med de som sier at det bare er et sted som barna blir oppholdt uten å lære noen ting. Sånn er de hverfall ikke på Stabæk sin. Man får tilbud om vannkrig, og bading sånn at de som er der for å tulle og ikke lære noe kan gjøre det, mens de som vil lære noe kan spille fotball med instruktøren sin. Der har vi spillere fra a-laget som trenere en dag og det er utrolig bra opplegg. I fjor(2005) fikk gruppen min besøk av alanzinho og Henning Hauger, det er et minne jeg aldri kommer til å glemme. Men jeg var også på en skole der instruktørene bare sa. "Finn på hva dere vil mens jeg ligger her og gjør ingenting". Da tok de ivrige instiativ og arrangerte forskjellige ting mens de "slappe" bare lå der.

    P.S. Jeg vil tipse alle som satser ordentlig på fotball om å ikke bare gå på den lokale fotballskolen, et annet alternativ er foreksempel Petter Belsvik Fotballskole. Drømmen min er å komme på manchester united fotballskole.

    Hilsen Stabæk Fotballskole-fan

    Skrevet av Thomas — 12 Jan 2006, 13:21

  • 27.
     

    Petter Belsvik Fotballskole =)

    Har vært der...

    Der kommer Freddy Dos santos og en del andre VIF spillere... Synd jeg er Lyn fan.... Der er det hard trening, test, fotball cup, overnattig for de som bor langt borte, osv...

    Den er ikke for slappfisker...
    Dette er en fotballskole for sikkelige fotball fans...

    Jeg var med den som vant finalen i 2004 tror jeg og var toppscorer i cupen... =)

    Skrevet av Jeppe — 12 Jan 2006, 15:42

    • 40.
       

      Jeg må si jeg ble litt overrasket når jeg leste dagens VG. Da tenker jeg ikke på at NFF er betenkte med tanke på at Liverpool skal arrangere fotballskole. Det er helt naturlig, og faktisk deres jobb og sørge for at norske interesser ivaretas. En skriver over her at de talentene de finner vil spille i norsk eliteserie før de forsvinner. Leste du artikkelen i det hele tatt? Det er aktuelt for de og kanskje hente noen til deres akademi. Det faller rett i målgruppen som er på skolen. Det er til og med deres trenere som er der, og vil helt sikkert ivareta sine interesser. Hvorfor i all verden tror man at Liverpool vil arrangere fotballskole i Øyer, og påkoste endel av det, ved mindre de tjener noe på det? Det og glatt akseptere det, som mange gjør, er i beste fall naivt.

      Men tilbake til det jeg ble mest overrasket over, nemlig den enorme generaliseringen Dæhli ytrer idag. Jeg er ofte uenig med Dæhli jeg, og det skal man jo også være. Men det at en skribent med sånn innflytelse kan lire av seg dette, ja det får meg til å tro at han er ute etter en debatt. Som på området nok er sunt. Men han skal også være forsiktig med å leke frelser på tastaturet sitt, for mange kan dette svekke hans troverdighet, og det ganske kraftig.

      Fotballskoler i Norge er av varierende kvalitet. Som mye annet. Men man kan nok kanskje si, uten at jeg har vært på mange fotballskoler (noe jeg ikke tror mr.Dæhli har vært heller) at snittet ikke er på et ønskelig nivå. Mange fotballskoler er dog veldig bra. RBK sin har jeg vært på, den var glimrende. Petter Belsvik sin var sinnsykt bra. Sånn er det med mange. Mange er bra. Og sånn er det jo med varer og tjenester. Men oftest er det de med en blanding av lav pris og best tjeneste som overlever. Slik er det nok her også, enda jeg tror tjeneste spiller mer inn her enn mange andre steder. Men det vil vel alltid variere.

      Mest av alt vil jeg si det er respektløst mot mange av de bra fotballskolene i det ganske land og generalisere på denne måten. Neste gang du skal lage debatt burde du nok finne en mer finurlig måte. Denne mister ihvertfall all sin hensikt. Folk diskuterer mer Liverpool enn kvalitet ihvertfall. Når det gjelder Liverpool sin fotballskole håper jeg ikke alle sluker dette rått. Selvsagt er de dyktige de som jobber der. Men de er nok absolutt ikke mye dyktigere enn de som jobber i f.eks. Rosenborg. Ihvertfall på juniornivå. Den dagen en toppklubb kommer hit for å lære oss til og bli bedre i fotball uten og få noe tilbake, ja da kan man nesten se på det som en gave fra himmelen. Det er ikke det jobben deres går ut på. Jobben deres er å skaffe talenter til Liverpool, ingen må glemme det. Og vil vi sende talentene våre dit? Vil det gå ut over kvaliteten i Tippeligaen om flere toppklubber kommer hit og snapper talenter? Selvsagt. Men, kanskje er det harmløst, mest sannsynlig er det nok ikke det. Tiden vil vise....

      Skrevet av K. M. H. — 12 Jan 2006, 21:30

     

 

Fra: ola jonassen 
Sendt: 12. juni 2003 13:38
Emne: Takk !!

Jonas Høgheim Jonassen(1988) har vært på fotballskole i Stavern de siste tre årene, her har han og familien hatt det flott. Desverre kan han ikke delta i år, han spiller nå for Bodø Glimt Gutte 1 og de har en turnering de skal delta på i dette tidsrommet. Vi vil bare hilse til dere og takke for den flotte skolen som virkelig har lært Jonas mye om fotball og kameratskap. Jeg håper at enda flere foreldre får øynene opp for fotballskolen. 
En spesiell hilsen til treneren Knut Jevne fra Jonas og far, det er skjelden en ser en så entusiastisk og engasjert trener.  Dersom det er mulig ber Jonas om at det hilses til Anders Belsvik, de har vært på fotballskole sammen og møttes sist under Nike Premier Cup i Oslo i mars.
Mvh
Ola Jonassen

 

-----Opprinnelig melding-----
Fra: Øivind Roel 
Sendt: 30. juni 2001 01:44
Emne: Norges KULESTE fotballskole!

Heisann Eirik/Petter+ resten av "staben"
 Regner med at dere er rimelig stressa nå (spesielt Eirik kanskje....) Tenkte bare jeg skulle sende en liten mail dere og takke for noen kjempeflotte somrer ved fotball skolen, skryte litt av dere og samtidig ønske lykke til med gjennomføringen av årets skole.
Vil ønske dere lykke til med årets gjennomføring av Norges KULESTE og beste etter mitt syn fotballskole. Petter Belsviks Fotballskole har vært noe jeg har gledet meg til hvert år og jeg har faktisk ikke en gang dratt hjem fra fotballskolen misfornøyd.
Grunnene til dette er mange.
For det første har jeg hvert eneste år følt at jeg har lært noe ved fotballskolen og ikke nok med det jeg har faktisk hatt det utrolig artig. Jeg har vært med siden skolen startet opp på Lillehammer og har vært år blitt tatt like godt i mot på Fotballskolen.
Lederne på fotballskolen holder meget høyt nivå på flere måter ikke bare er de flinke fotballmessig men de er også stort sett blide, hyggelige og imøtekommende.
Det at lederne er såpass flinke gjør at dette smitter over på elevene. Det vil si at alt blir mye triveligere, og det er jo en kjensgjerning at man lærer mer når man har det moro samtidig.
 
 
Jeg har vært en del av den såkalte "talentgruppa". Det har vært veldig lærerikt og artig. For på den gruppa så ble vi matchet mot spillere som holdt et jevnt høyt nivå. Dette førte også til at denne gruppa til tider holdt et meget høyt nivå. Må da få lov å berømme Petter (Olsen) for hans innsats de årene jeg har hatt han som leder. Han er en utrolig dyktig trener og flink til å behandle unge spillere. (Ble det ikke skrevet "et par" vers om Mr Olsen i fjor..?
 
Håper alle andre deltakere får like  fine opplevelser som jeg har hatt med fotballskolen.
Lykke til med gjennomføring av NORGES uten tvil KULESTE og BESTE fotballskole.
Hils alle kjente.
 
Fotballhilsen Øivind Roel    FF Lillehammer

 

Postboks 137, Røa  0702 Oslo

Bruk den NYE 
epostadressen hvis du har spørsmål om skolene.

Org.nr.: 97 6925 327